Area-Handball
Bine Ai Venit!Cheama-ti si prietenii!
Iti place acest forum?

CSU Suceava

In jos

CSU Suceava

Mesaj  VHK 13 la data de Joi Iun 17, 2010 2:10 am

# 1959 – Echipa de handbal masculin, Victoria Suceava, devine campioana regiunii Suceava.
# 1972 – 1981 – Echipa de handbal masculin CSU Suceava activeaza in Campionatul National, divizia B, fiind antrenata de lectorul universitar Pop Serban.
# 1976 – 13 iunie – La Suceava se desfasoara in aer liber intalnirea internationala de handbal intre echipa CSU Suceava si reprezentativa Republicii Arabe Egipt.
# 1999 – Echipa de handbal masculin a Liceului cu Program Sportiv Suceava se claseaza pe primul loc in finala Campionatului National de Juniori III, antrenori Senciuc Gabriel si Branduse Petru.
# 2001 – Vaslui – Echipa de handbal a Liceului cu Program Sportiv Suceava devine Campioana nationala la juniori. Antrenori: Petru Ghervan si Dumitru Bernicu.
# 2002 – se infiinteaza C.S. UNIVERSITATEA SUCEAVA, scopul fiind pastrarea acasa a valorilor sportului sucevean la ramurile de sport care activau in cadrul clubului.
# 2005 – s-a înfiinţat CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA DIN SUCEAVA, de drept public, sub tutela Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, în cadrul căruia funcţioneaza trei secţii: atletism, handbal, volei.
Scopul principal al CLUBULUI SPORTIV UNIVERSITATEA DIN SUCEAVA este de a organiza şi desfăşura activităţi sportive de performanţă şi de masă cu studenţii, cadrele didactice şi alte categorii de personal din Universitatea “Ştefan cel Mare” Suceava, precum şi cu alte categorii de cetăţeni care respectă statutul clubului.
# Echipa de handbal masculin Ambro Bucovina, actuala Universitatea Suceava, promoveaza in Campionatul Ligii Nationale Universitare. Antrenori : Petru Ghervan si Petru Branduse.

Palmares intern:
2002/2003, 2003/2004, 2004/2005 - Liga Naţionala
2005/2006 - Divizia A, promovare in Liga Nationala
2006/2007 - Locul IX, Liga Naţionala
2007/2008 - Locul V, Liga Nationala
2008/2009 - Locul V, Liga Nationala

Palmares international:
CHALLENGE CUP 2008/2009
► FINAL
UCM Sport Resita vs CSU Suceava 25 : 27 (13 : 15)
CSU Suceava vs UCM Sport Resita 20 : 25 (12 : 17)
► 1/2 FINAL
CSU Suceava vs BSV Bern Muri 35 : 31 (18 : 16)
BSV Bern Muri vs CSU Suceava 26 : 34 (14 : 15)
► 1/4 FINAL
UHK Krems vs CSU Suceava 26 : 29 (15 : 14)
CSU Suceava vs UHK Krems 32 : 24 (15 : 11)
► 1/8 FINAL
Liberty S. Bernardo vs CSU Suceava 29 : 34 (14 : 18)
CSU Suceava vs Liberty S. Bernardo 28 : 27 (13 : 12)
► ROUND 3
Bologna United vs CSU Suceava 30 : 26 (13 : 14)
CSU Suceava vs Bologna United 32 : 24 (14 : 11)

CHALLENGE CUP 2009/2010
► 1/4 FINAL
RD Slovan vs CSU Suceava 31 : 23 (17 : 12)
C.S.U. Suceava vs RD Slovan 32 : 25 (16 : 12)

► ROUND 4
CSU Suceava vs SC "Time-Burevestnik" 31 : 20 (15 : 13)
SC "Time-Burevestnik" vs CSU Suceava 21 : 31 (9 : 13)
VHK 13
Admin

Data de inscriere : 16/06/2010
Varsta : 23
Localizare : Romania

Vezi profilul utilizatorului http://www.handbal-total.ro

Sus In jos

Ciobi a semnat cu CSU

Mesaj  CSU Suceava la data de Joi Iun 17, 2010 2:15 am

Clubul Universitatea Suceava a dat o primă lovitură pe piaţa transferurilor. Oficialii suceveni au reuşit să îşi asigure serviciile extremei stânga a echipei naţionale, Florin Ciubotariu.

După un an de când s-a căsătorit la Suceviţa, Florin Ciubotariu, a hotărât să se mute cu totul acasă. Extrema stângă de la UCM Reşiţa a refuzat să-şi prelungească înţelegerea cu gruparea bănăţeană, după şase ani petrecuţi în Banat.

“Clubul mi-a făcut o propunere, dar eu sunt decis să merg la Suceava. Mi s-a propus un contract pe doi ani de zile, condiţiile financiare fiind cam aceleaşi cu cele oferite de Suceava. Am considerat că este mai bine pentru mine să revin acasă, chiar dacă am petrecut şase ani foarte frumoşi la Reşiţa şi plini de satisfacţii. Am câştigat cu UCMR patru trofee, trei continentale şi unul intern, şi nu voi uita perioada petrecută aici”, a declarat Florin Ciubotariu.

În vârstă de 26 de ani, Florin Ciubotariu este unul dintre cei mai valoroşi jucători pe care Suceava i-a dat handbalului românesc. Acesta are în palmares 45 de selecţii la echipa naţională a României, 3 Cupe Challenge, 2 Cupe ale României, iar în 2007 a primit titlul de Maestru Emerit al Sportului. Înainte de a evolua la Reşiţa, Ciubotariu a jucat la Fibrex Savineşti.
CSU Suceava

Data de inscriere : 17/06/2010
Varsta : 38
Localizare : Suceava

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Pivotul Marius Ignat a parasit CSU

Mesaj  CSU Suceava la data de Joi Iun 17, 2010 2:17 am

Dupa Florin Dospinescu, un alt jucator emblematic al Universitatii va parasi in aceasta vara Suceava. Pivotul Marius Ignat va juca incepand cu noul sezon la Politehnica Timisoara, alaturi de fratele sau, Sabin.

Jucatorul in varsta de 24 de ani pune capat unei cariere de 5 ani la clubul sucevean. Aflat la final de contract cu Universitatea, Marius Ignat, nu s-a inteles pentru prelungirea intelegerii. Pivotul va juca din toamna la Timisoara, acolo unde va ajunge si fratele sau, Sabin Ignat, care si-a incheiat contractul cu Stiinta Bacau.

“Tot timpul mi-am dorit sa joc in aceeasi echipa cu Sabin, iar acum daca s-a ivit aceasta ocazie, merg cu el. Normal ca exista un regret cand parasesc Suceava, doar am stat 5 ani la Suceava, dar in viata trebuie sa mai schimbi aerul.”, a marturisit Marius Ignat.

Marius Ignat a inceput handbalul la LPS Piatra Neamt, echipa cu care a castigat trei medalii la Campionatele Nationale de juniori. După ce a terminat junioratul, a fost sunat de Petru Ghervan, care l-a convins sa vina la Suceava, echipa pentru care a debutat intr-un meci disputat la Focsani.
CSU Suceava

Sus In jos

--- si pe Facebook ---

Mesaj  CSU Suceava la data de Joi Iun 17, 2010 2:25 am

Numeroase informatii pot fi gasite zi de zi si pe grupul "Clubul Sportiv Universitatea Suceava" de pe
Facebook. Pana la aceasta data CSU Suceava are pe Facebook un numar de 698 de membrii, din care 7 jucatori, intr-o continua crestere.

Fii alaturi de CSU Suceava si pe Arrow Facebook !!! Arrow Exclamation
CSU Suceava

Sus In jos

Re: CSU Suceava

Mesaj  VHK 13 la data de Joi Iun 17, 2010 2:28 am

CSU Suceava a scris:Numeroase informatii pot fi gasite zi de zi si pe grupul "Clubul Sportiv Universitatea Suceava" de pe
Facebook. Pana la aceasta data CSU Suceava are pe Facebook un numar de 698 de membrii, din care 7 jucatori, intr-o continua crestere.

Fii alaturi de CSU Suceava si pe Arrow Facebook !!! Arrow Exclamation
Felicitari Iulian,si sa speram ca si aici pe acest forum vor fi poate de 2 ori mai multi membrii!!
VHK 13
Admin

Data de inscriere : 16/06/2010
Varsta : 23
Localizare : Romania

Vezi profilul utilizatorului http://www.handbal-total.ro

Sus In jos

Posibil transfer la CSU

Mesaj  CSU Suceava la data de Sam Iun 19, 2010 5:18 am

Dupa plecarea lui Marius Ignat, oficialii Universitatii Suceava se vad nevoiti sa caute alte solutii pentru a acoperi postul de pivot. In vederile sucevenilor se afla si basarabeanul Stanislav Purici(foto), un jucator in varsta de 24 de ani, care a evoluat in ultima perioada in Rusia.

Sucevenii l-au remarcat pe Purici anul trecut, la Memorialul “Mihai Mironiuc”, acesta evoluand pentru Olimpus Chisinau. In ultimele zile pivotul moldovean s-a aflat la Suceava pentru a da probe, iar vineri dimineata se va intoarce in Republica Moldova. In functie de impresia cu care a ramas antrenorul Leonard Bibirig, jucatorul va fi contactat telefonic saptamana viitoare pentru a i se da un raspuns.
CSU Suceava

Sus In jos

Dan Savenco un posibil transfer la CSU Suceava

Mesaj  CSU Suceava la data de Sam Iun 19, 2010 5:22 am

Echipa locală de handbal este pe cale să mai dea o lovitură pe piaţa transferurilor. După ce l-a înregimentat pe internaţionalul Florin Ciubotariu de la UCM Reşiţa, conducerea grupării studenţeşti este în căutarea unui pivot care să acopere golul lăsat prin plecarea lui Marius Ignat la Poli Municipal Timişoara. Ţinta sucevenilor este internaţionalul Dan Andrei Savenco de la Steaua Bucureşti!
CSU Suceava

Sus In jos

Savenco

Mesaj  Elis_handbal la data de Mar Iun 22, 2010 4:50 pm

CSU Suceava a scris:Echipa locală de handbal este pe cale să mai dea o lovitură pe piaţa transferurilor. După ce l-a înregimentat pe internaţionalul Florin Ciubotariu de la UCM Reşiţa, conducerea grupării studenţeşti este în căutarea unui pivot care să acopere golul lăsat prin plecarea lui Marius Ignat la Poli Municipal Timişoara. Ţinta sucevenilor este internaţionalul Dan Andrei Savenco de la Steaua Bucureşti!
Savenco a semnat cu Energia Tg.Jiu

Elis_handbal

Data de inscriere : 22/06/2010

Sus In jos

mult succces ciobi

Mesaj  resita13 la data de Joi Iun 24, 2010 1:21 am

CSU Suceava a scris:Clubul Universitatea Suceava a dat o primă lovitură pe piaţa transferurilor. Oficialii suceveni au reuşit să îşi asigure serviciile extremei stânga a echipei naţionale, Florin Ciubotariu.

După un an de când s-a căsătorit la Suceviţa, Florin Ciubotariu, a hotărât să se mute cu totul acasă. Extrema stângă de la UCM Reşiţa a refuzat să-şi prelungească înţelegerea cu gruparea bănăţeană, după şase ani petrecuţi în Banat.

“Clubul mi-a făcut o propunere, dar eu sunt decis să merg la Suceava. Mi s-a propus un contract pe doi ani de zile, condiţiile financiare fiind cam aceleaşi cu cele oferite de Suceava. Am considerat că este mai bine pentru mine să revin acasă, chiar dacă am petrecut şase ani foarte frumoşi la Reşiţa şi plini de satisfacţii. Am câştigat cu UCMR patru trofee, trei continentale şi unul intern, şi nu voi uita perioada petrecută aici”, a declarat Florin Ciubotariu.

În vârstă de 26 de ani, Florin Ciubotariu este unul dintre cei mai valoroşi jucători pe care Suceava i-a dat handbalului românesc. Acesta are în palmares 45 de selecţii la echipa naţională a României, 3 Cupe Challenge, 2 Cupe ale României, iar în 2007 a primit titlul de Maestru Emerit al Sportului. Înainte de a evolua la Reşiţa, Ciubotariu a jucat la Fibrex Savineşti.

fanii resiteni il regreta pe ciobi, pentru maniera de joc, pentru felul de a fi, pentru caracterul sau.ii uram mult succes la suceava, si nici noi nu il vom uita.multumim pentru toti anii dedicati resitei!!!

resita13

Data de inscriere : 24/06/2010

Sus In jos

Ai dreptate

Mesaj  CSU Suceava la data de Vin Iun 25, 2010 3:44 am

Se pare ca asa este pana la urma. Am zis se pare ptr ca in presa mai apar anumite articole care lasa loc la interpretari. Si aici ma refer la urmatorul pasaj: "Dorit de CS Universitatea, pivotul Stelei, Dan Savenco, unul dintre artizanii calificării României la Campionatul Mondial din 2011, este curtat intens de Pandurii Tg. Jiu. Chiar dacă gorjenii anunţă că au obşinut semnătura jucătorului fapt subliniat şi în presa locală din Gorj, Petru Ghervan, a precizat că Savenco rămâne prioritatea numărul unu a Universităţii Suceava.
"E un jucător cu potenţial mare, care nu a fost fructificat până acum. Sunt sigur că nu a semnat nimic cu Tg. Jiu mai ales că acolo se află deja doi pivoţi ai lotului naţional, Novanc şi Giotoiu. Nu văd de ce ar mai lua Pandurii încă un pivot de lot naţional. Doar dacă ar vrea să procedeze la fel ca pe vremuri la Fibrex Săvineşti", a argumentat Petru Ghervan, care a disuctat intens în ultimele zile cu Savenco şi ştie de oferta financiară mult avantajoasă a grupării antrenate de selecţionerul Vasile Stângă."

Sursa: http://suceavasport.ro/handbal-suceava/75-csu-suceava/6410-dat-ca-si-transferat-la-tg-jiu-savenco-e-asteptat-inca-la-suceava
CSU Suceava

Sus In jos

Mesaj  CSU Suceava la data de Vin Iun 25, 2010 3:49 am

resita13 a scris:
CSU Suceava a scris:Clubul Universitatea Suceava a dat o primă lovitură pe piaţa transferurilor. Oficialii suceveni au reuşit să îşi asigure serviciile extremei stânga a echipei naţionale, Florin Ciubotariu.

fanii resiteni il regreta pe ciobi, pentru maniera de joc, pentru felul de a fi, pentru caracterul sau.ii uram mult succes la suceava, si nici noi nu il vom uita.multumim pentru toti anii dedicati resitei!!!

Perfect adevarat !!!
Noi, suporterii CSU Suceava, suntem multumiti de acest transfer efectuat. Sper si sunt convins ca Ciobi ne va fi de mare folos in urmatorii doi ani cat are contract cu CSU. Sa dea D-zeu sa nu aiba parte de accidentari.
BAFTA multa Ciobi !!!
CSU Suceava

Sus In jos

Cel mai bun jucator in sezonul 2009-2010

Mesaj  CSU Suceava la data de Vin Iun 25, 2010 4:03 am

Portarul Bogdan Pralea a fost cel mai bun jucător al Universităţii în ultimul an. Aceasta este concluzia antrenorului Leonard Bibirig după ce a analizat parcursul echipei în sezonul 2009-2010.

Leonard Bibirig a prezentat în cadrul unei conferinţe plusurile şi minusurile pe care echipa sa şi le-a trecut în cont în ultimul sezon competiţional. Tehnicianul suceavean a remarcat că, deşi Universitatea a început campionatul fără 3 jucători de bază, a reuşit să se claseze la final pe aceeaşi pozitie ca şi în sezonul precedent. În plus, Leonard Bibirig a constatat o creştere valorică a elevilor săi, dar şi o crestere a ritmului de joc.

“Am sesizat o crestere in valoare a unor jucatori cum ar fi Cristi Bursuc, Florin Acatrinei, Alin Rosu sau Serban Matei. S-a vazut totodata o constanta in jocuri a unor handbalisti, iar aici vreau sa-l remarc pe Bogdan Pralea. Din punctul meu de vedere a fost cel mai bun jucator al nostru in ultimul an. Au fost si jucatori care au avut un tur de campionat foarte bun, iar in retur nu s-au mai descurcat la fel de bine, asa cum este cazul lui Razvan Gavriloaia”, a spus Leonard Bibirig.
CSU Suceava

Sus In jos

MIHUT PANCU este jucatorul Universitatii

Mesaj  CSU Suceava la data de Vin Iun 25, 2010 4:05 am

Conducerea clubului Universitatea a reusit sa perfecteze al doilea transfer din aceasta vara. Mihut Pancu a aceptat in cele din urma oferta primita de la gruparea suceveana si va juca la Suceava in urmatorii doi ani de zile.

Primele negocieri ale conducerii echipei locale de handbal cu Mihut Pancu nu s-au concretizat, fostul jucator al echipei UCM Resita anuntand la sfarsitul lunii mai ca ar putea veni la Universitatea doar in cazul in care nu va primi oferte mai mari de la alte cluburi. Aseara, Pancu a fost convins sa semneze cu Universitatea.

Eu zic ca prin ultimele doua transferuri, se intrevede o concurenta pozitiva pe posturile de extrema dreapta si extrema stanga, ceea ce pe mine ma bucura foarte mult. Concurenta nu poate decat sa aduca rezultate bune”, declarat antrenorul Leonard Bibirig.

Mihut Pancu joaca pe posturile de inter dreapta si extrema dreapta si este al doilea jucator transferat de Universitatea Suceava dupa Florin Ciubotariu. Ambii au semnat cu echipa suceveana pentru cate 2 ani de zile, cu optiune de prelungire pentru inca un an.

Sunt jucatori care au venit la Universitatea cu incredere si cu o dorita mare de a demonstra ca pentru Suceava sunt in stare sa lupte mai mult decat pentru oricare alta echipa. Au dat dovada de o mare intelegere in ceea ce priveste latura financiara a contractelor. Din acest lucru inteleg respectul pe care il au fata de Suceava si dorinta extraordinara de a veni sa joace acasa”, a precizat directorul tehnic Petru Ghervan.
CSU Suceava

Sus In jos

Obiectivul CSU ptr urmatorul sezon

Mesaj  CSU Suceava la data de Vin Iun 25, 2010 4:07 am

Universitatea Suceava amână lupta pentru un loc pe podiumul Ligii Naţionale. “Studenţii” pregătiţi de Leonard Bibirig îşi păstrează în următoarea ediţie de campionat acelaşi obiectiv ca şi anul trecut, clasarea pe un loc de Cupa Challenge.

Conducerea clubului Universitatea a realizat un proiect conform căruia, începând din toamnă, ar fi trebuit să forţeze accederea între primele echipe din handbalul românesc. Planurile universitarilor au fost date peste cap de situaţia economică.

“Membrii Consiliului de Administratie au hotarat ca este bine sa ne mentinem la acelasi nivel pe care l-am avut in anii anteriori, pentru ca, odata ce se va ivi momentul potrivit, sa incercam o clasare pe podium sau castigarea Cupei Romaniei”, a anuntat directorul tehnic Petru Ghervan.
CSU Suceava

Sus In jos

Ultimele zile de vacanta...

Mesaj  CSU Suceava la data de Vin Iun 25, 2010 4:09 am

După mai bine de o lună de vacanţa handbalistii de la CS Universitatea Suceava sunt aproape de a începe pregătirile pentru noul sezon. Handbaliştii pregătiţi de Leonard Bibirig vor relua antrenamentele luni 28 iunie in Suceava, ulterior urmând a se deplasa într-un cantonament probabil la Gura Humorului. După plecările lui Dospinescu la Ştiinţa Bacău şi a lui Ignat la Municipal Timişoara oficialii suceveni încearcă să rămână activi pe piaţa transferurilor reuşind până în acest moment aducerea a doi jucători de la UCM Reşiţa, este vorba de Pancu Mihuţ şi Florin Ciubotariu, conducerea universitarilor aşteaptă până la începerea pregătirilor un răspuns şi de la Ioan Tcaciuc. La Suceava se mai află în probe şi un jucător moldovean, Purici Stanislav.
CSU Suceava

Sus In jos

Memorialul "Mihai Mironiuc" 5-7 august 2010

Mesaj  CSU Suceava la data de Vin Iun 25, 2010 4:13 am

Conducerea clubului Universitatea a stabilit în linii mari programul ediţiei din acest an a Memorialului „Mihai Mironiuc”. Turneul va avea loc în perioada 5-7 august şi alături de gazde vor mai participa Ştiinţa MD Bacău, Universitatea Cluj, HC Odorhei şi Minaur Baia Mare.

La începutul lunii august, la sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava, va avea loc a 5-a ediţie a Memorialului „Mihai Mironiuc”. Universitatea Suceava va lua startul în competitie cu ambele echipe, iar alături de acestea vor mai participa alte patru formaţii. Este vorba despre Ştiinţa MD Bacău, Universitatea Cluj, HC Odorhei şi Minaur Baia Mare. Faţa de anul trecut, la turneul din Suceava nu vor mai fi prezente Steaua Bucureşti şi Olimpus Chişinău.

Universitatea Suceava a reuşit să câştige ediţia de anul trecut a Memorialului “Mihai Mironiuc”. Echipa pregătită de Leonard Bibirig s-a impus în toate cele 5 partide ale turneului, printre victime regasindu-se si Steaua Bucureşti pe care a invins-o in finala.
CSU Suceava

Sus In jos

INCA 2 ANI ALATURI DE CSU

Mesaj  CSU Suceava la data de Mier Iun 30, 2010 4:06 am

Sergiu Zvanciuc a semnat un nou angajament cu CS Universitatea, valabil pentru următoarele două sezoane, în vreme ce Ioan Tcaciuc nu a oferit încă ... niciun răspuns, motiv pentru care nu se va pregăti alături de echipă. La ultima discuţie avută cu oficialii CSU, Tcaciuc a precizat că va oferi un răspuns cu privire la oferta de evolua în următorii doi ani la CS Universitatea.

Pe 12 iulie, echipa locală va pleca într-un stagiu de pregătire montană la Gura Humorului, unde handbaliştii vor fi cazaţi la noul sponsor al echipei, Hotelul Toaca Bellevue, unde vor poposi până pe 24 iulie, dată la care vor reveni la Suceava şi vor continua antrenamentele până pe 5 august, când va începe Memorialul "Mihai Mironiuc". Ulterior, în fiecare week-end, sucevenii vor participa la turnee amicale organizate de cluburi din Liga Naţională.
CSU Suceava

Sus In jos

PROGRAMUL CSU PTR SEZONUL 2010/2011

Mesaj  CSU Suceava la data de Mier Iun 30, 2010 4:09 am

Universitatea Suceava va debuta in noua editie a Ligii Nationale, in deplasare, contra nou-promovatei CSM Oradea. In primul meci in fata propriilor suporteri, handbalistii suceveni vor primi vizita echipei CSM Satu Mare.

La sediul Federatiei Romane de Handbal a avut loc tragerea la sorti a programului pentru editia 2010-2011 a Ligii Nationale. Echipa suceveana are programate doua partide aparent usoare in primele etape, contra formatiilor CSM Oradea si CSM Satu Mare. Etapa a treia din noul sezon va consemna primul derby pentru Universitatea, in deplasare, cu Pandurii Tg. Jiu.

Programul complet al meciurilor Universitatii:

Etapa I: CSM Oradea – CSU Suceava
Etapa II: CSU Suceava – CSM Satu Mare
Etapa III: Pandurii Tg. Jiu – CSU Suceava
Etapa IV: CSU Suceava – Stiinta Bacau
Etapa V: Dinamo – CSU Suceava
Etapa VI: CSU Suceava – UCM Resita
Etapa VII: Universitatea Cluj – CSU Suceava
Etapa VIII: CSU Suceava – CSM Bucuresti
Etapa IX: HC Odorhei – CSU Suceava
Etapa X: CSU Suceava – HCM Constanta
Etapa XI: Minaur Baia Mare – CSU Suceava
Etapa XII: CSU Suceava – Steaua
Etapa XIII: Politehnica Timisoara – CSU Suceava

Prima etapa din noua editie de campionat a Ligii Nationale va avea loc, cel mai probabil, pe 4 septembrie.

MULT SUCCES CS UNIVERSITATEA SUCEAVA !!!
CSU Suceava

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: